KIM JESTEŚMY?

Jesteśmy grupą zajawkowiczów, którzy wspólnie dzielą pasje, nakręcają się do działania i enoturystyką chcą zarazić innych!

 

Paweł Gronowski

Członek Zarządu

Kamil Cielecki 

Sekretarz

Barbara Wiza

Skarbnik

A wszystko zaczęło się pod koniec sierpnia 2021 roku, wtedy to na - odbywających się w pawilonach Międzynarodowych Targów Poznańskich - Targach Polskich Win i Winnic spotkała się grupa entuzjastów i wielbicieli wina reprezentujących wielkopolskie winnice. Po krótkiej dyskusji zapadła decyzja o powołaniu stowarzyszenia jako formy reprezentacji winiarzy na zewnątrz.
Założycielami Stowarzyszenia były następujące Winnice:
- Winnica Edison,
- Winnica Enosfera,
- Winnica Katarzyna,
- Winnica Lipka Wielka,
- Winnica Morena,
- Winnica Zielona,
- Winnica Zodiak.
Wymagane formalności organizacyjno-prawne udało się pokonać i z dniem

2 maja 2022 zarejestrowano Wielkopolskie Stowarzyszenie Winiarzy. 

Po traktacie aneksyjnym do Unii Europejskiej zaliczono Polskę do strefy „A” produkcji i upraw winorośli. Na naszych oczach zmienia się sposób konsumpcji napojów alkoholowych. Z racji ocieplenia klimatu w Polsce istnieją coraz lepsze warunki do uprawy i produkcji win, nie tylko białych, jak również czerwonych. W tym miejscu jest również wielkopolska kraina znana z wysokiej kultury agrarnej, pracy organizacyjnej i pozytywistycznej solidarności. Region nasz obfituje w pofałdowane tereny morenowe - wskutek dziesiątek lodowców, zlewisko Warty i Noteci wraz z ich odpływami oraz krainy 100 jezior Pojezierza Międzychodzko – Sierakowskiego. Są to idealne, wręcz wymarzone warunki naturalne do uprawy, jak i produkcji wina. Krajobraz ten pozwala na tworzenie szlaków winiarskich i rozwój enoturystyki. Połączenie tradycji z tutejszymi winami nakłania do reaktywacji szlaków winiarstwa.

Na koniec 2021 roku w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa było zarejestrowanych około 20 winnic w Wielkopolsce – niektóre z nich są w trakcie rejestracji i pozyskiwania zezwoleń na produkcję i sprzedaż wina. Czekamy na więcej …

Rozwija się ruch powstawania małych, przydomowych winniczek od 100 do 300 krzewów. Głównym zadaniem naszego Stowarzyszenia jest promowanie Wielkopolski pod kątem przywracania tradycji winiarskich naszego terenu, stawianie na edukację enologiczną, wytwarzanie coraz lepszych win jakościowych.

Zatem zapraszamy na Nasze ścieżki winiarskie.

Niech Nam przyświeca idea „Wielkopolskie wina warte poznania (Poznania)”.

ZARZĄD

ul. Libelta 33, 61-707 Poznań

+48 609 610 000

+48 515 057 930

Wielkopolskie Stowarzyszenie Winiarzy

wlkpsw@gmail.com

WIELKOPOLSKIE STOWARZYSZENIE WINIARZY

Dagmara Semrau

Wiceprezes

tel. 515 057 930

Maciej Krystowski

Prezes

tel. 609 610 000